DVA ZE ŽDÁNIC MISTRY REPUBLIKY!

S l e d g e h o k e j - 2 reprezentanti ze Ždánic mistry republiky !

Sledge hokej je přímým potomkem ledního hokeje- dnes již běžné hraný na Paralympiádě. Dva naši spoluobčané bratři Jirka a Zdeněk Krupičkovi reprezentanti HC Sparta Sledge hokej vybojovali o Velikonocích se svým týmem titul mistrů republiky ve Sledge hokeji. Přečtěte si více o sledge hokeji i o finálových zápasech.

Sledge hokej by se dal nazvat přímým potomkem ledního hokeje. Kořeny sledge hokeje můžeme najít ve švédském Stockholmu, kde počátkem 60. let skupina Švédů z rehabilitačního centra chtěla pokračovat ve hraní hokeje i přes své tělesné postižení. Rozhodli se sestavit speciální sáně „sledge“, které byly vyrobeny z kovového rámu připevněném na nožích z bruslí. Jako hokejky používali kulaté palice s řidítky jízdních kol. A tak mohlo být jezero jižně od Stockholmu svědkem prvopočátků hry, která na poslední Paralympiádě v Salt Lake City přilákala do ochozů stadionu tisíce fanoušků a dostala prostor i v živém televizním vysílání.

Dva naši spoluobčané bratři Jirka a Zdeněk Krupičkovi reprezentanti HC Sparta Sledge hokej vybojovali se svým týmem titul mistrů republiky ve Sledge hokeji.

4

První finálové utkání, které se hrálo 26.3.2006 v pražské T-Mobile Aréně, dopadlo lépe pro domácí tým s Holešovic. Sparta po vynikajícím výkonu porazila Žraloky z Karlových Varů 3:0.

27. 3. 2005 (18:15) Finálovou sérii sledge hokejové ligy načala lépe pražská Sparta. Ta využila domácího prostředí a v parádní bitvě, která byla dramatická až do samého konce, dokázala zvítězit 3:0. Všichni hokejisté podali srdnatý výkon a od stovky přihlížejících si vysloužili zasloužený potlesk.

Do samotného utkání lépe vstoupila favorizovaná Sparta, která již ve 2. minutě zaskočila Žraloky rychlou brankou. Kapitán Z.Krupička se protáhl po levém křídle a rychlým švihem zamířil do horní poloviny branky.

Druhá třetina přinesla živější hokej, nervozita a opatrnost z obou táborů značně opadla. To přineslo více vzrušení i šancí. SKV Nowaco měl ve druhé polovině prostředního dějství více ze hry, brankově se prosadit nedokázali.

V poslední patnáctiminutovce se začala častěji ozývat halou rovněž píšťalka rozhodčího a mužstva se mohla ukázat také v početní výhodě. Vyloučení Jiřího Bergera využili Pražané ve 33. minutě pro navýšení náskoku na dvě branky. Kvoch od modré čáry parádním pasem na pravém kruhu našel volného Chadrabu, který si lišácky počkal a střelou k tyči šanci proměnil. Ve 42. minutě Chadraba vybojoval kotouč, zpoza branky jej nalil mezi kruhy Z. Krupičkovi, jenž jedovkou tísni nad ledem určil konečný výsledek zápasu. Oba týmy předvedly kvalitní výkon, který byl oceněn velkým potleskem.

2. finálové utkání: SKV Nowaco Sharks Karlovy Vary - Sparta Praha 0:2

Třetiny: 0:0, 0:0, 0:2

Góly: 40:54 Kvoch (Z.Krupička), 42:44 Z.Krupička (Hornich)

Vyloučení: 2:2, navíc Z.Krupička (SPA) 10 min., bez využití

Diváci: 50

Rozhodčí: Pelant, Wesley, Bublák

Hned v úvodu finálového duelu střílel prudce a nepřesně po zemi Jiří Berger. Vzápětí se z protiútoku na druhé straně mohl radovat Z.Krupička, jeho zakončení však bylo slabé. Chvíli před koncem úvodního dějství vystrašil Janouška Chadraba. Minutu před koncem druhé patnáctiminutovky měly Karlovy Vary asi největší šanci na vstřelení branky. Michal Geier vypálil a puk gólmanovi Vápenkovi trestuhodně propadl těsně před brankovou čáru. Bohužel nikdo z karlovarských nebyl na správné straně. A tak přišel zákonitě trest. Ve 41. minutě vyhrál Hornich buly v útočném pásmu, puk se dostal ke Z.Krupičkovi, který přihrál Kvochovi, a ten z úhlu prostřelil Janouška. Žraloci si následně vzali oddechový čas a snažili se něco vymyslet, jenže ve 43. minutě odskočili Pražané už na rozdíl dvou branek. Hornich vystřelil, Janoušek puk jen vyrazil před sebe a pro volného Z.Krupičku nebyl problém gumové kolečko dostat do poloodkryté klece. Pražská Sparta se stala mistrem České republiky ve sledge hokeji.