VČELY JSOU NA VYMŘENÍ

V naší zemi se opět šíří dvě nemoci včelstev: varoáza a včelí mor. Silně poznamenány včelím morem jsou některé části Jihočeského kraje. Mnohým chovatelům včelstva zcela vyhynula, někde se jich stav snížil na polovinu.
Včela medonosná, chovaná po celé planetě jako domestikovaný živočich v úlech, se během posledních desetiletí proměnila v chronického pacienta. Trápí ji včelí mor, nebezpečná a nesmírně odolná bakterie, proti níž nepomáhá nic než úl s hmyzem, rámky a náčiním spálit. Roztoč jménem kleštík včelí, který saje včelám krev jako blecha a ničí larvy, pustoší včelstva v Evropě a Severní Americe po milionech. Hmyz má dýchací potíže, sužuje jej řada dalších parazitů, plísně, bakterie a celkem osm nebezpečných virů. Britský ministr zemědělství lord Rooker před pár týdny varoval:

„Včelí zdraví je v ohrožení, a pokud s tím něco neuděláme, může včela během deseti let vyhynout.“
Bohužel, tato nákaza se rozšířila i k nám. Jediné řešení je takové včelstvo spálit.
Včelaři právě sčítají ztráty způsobené nemocí varoáza. Ta se kvůli už druhé teplé zimě po sobě rozmohla po střední Evropě a zasáhla i Slovácko. Podle prvních odhadů pomřela v okrese Hodonín až třetina včel. Konečné výsledky budou až za měsíc. Ještě nás čekají prohlídky. Některá včelstva jsou oslabená, jiná se budou spojovat. První odhady ukazují na pětadvacet procent úhynů.

Z těchto důvodů žádáme občany, pokud objeví v průběhu roku usazený včelí roj, nechť to hned ohlásí na Obecním úřadě nebo některému z místních včelařů. Tyto roje musí být izolovány, aby nedocházelo k dalšímu šíření nemoci.

You may also like...

Napište svůj dotaz

avatar
  Subscribe  
Upozornit na